خبردانش روز

 اولین کامپیوتر کوانتومی توسط  گوگل ساخته شد

کامپیوتر کوانتومی

اولین کامپیوتر کوانتومی توسط  گوگل ساخته شد

گوگل به طور رسمی اعلام کرد که توانسته کامپیوتری کوانتومی بسازه که برای اولین بار به برتری کوانتومی دست پیدا کنه .

برتری کوانتومی به طور ساده وقتی حاصل میشه که یک کامپیوتر کوانتومی بتواند کاری رو که کامپیوتر های کلاسیک برای انجامش زمان خیلی زیادی  لازم دارند رو در طول زمان معقولی حل کنه .در این مورد محققان گوگل که نتایج کار های اون ها در ژورنال منتشر شده ، توانستند یک پردازنده کوانتومی با Nature 54  بسازند که می تواند یک الگوریتم کیو بیت به نام Sycamore  تشخیص تصادفی بودن رشته اعداد رو در ۳ دقیقه و ۲۰ ثانیه اجرا کنه . به گفته این محققان اجرای چنین الگوریتمی در قدرتمند ترین سوپر کامپیوتر دنیا به ۱۰ هزار سال زمان نیاز دارد .

نحوه کار کامپیوتر های کوانتومی به طور بنیادی با کامپیوتر های کلاسیک فرق داره . کامپیوتر های کلاسیک از بیت استفاده می کنند که در هر زمان فقط میتونه ۰ یا ۱ باشه .بنابراین تنها دو حالت میتونه داشته باشه . اما کامپیوتر های کوانتومی از کیو بیت استفاده می کنند که همزمان میتونه هم ۰ باشه و هم ۱. بنابراین هر کیو بیت میتونه چهار حالت داشته باشه و اضافه کردن هر کیو بیت جدید به کامپیوتر ، باعث افزایش سرعت به شکل نمایی می شود. این کامپیوتر ها میتونند یک مشکل رو در هر لحظه در حالت های بسیار زیادی بررسی کنند .

اولین کامپیوتر کوانتومی

IBM  که یکی از رقبای گوگل در ساخت کامپویتر های کوانتومی هست و به شکل اتفاقی یکی از سازندگان قدرتمندترین سوپر کامپیوتر جهان هم هست ، بیکار ننشسته و در مورد ادعای گوگل مطلبی نوشته .‌

در این مطلب گفته که پیش بینی گوگل در مورد زمان مورد نیاز برای اجرای اون الگوریتم خاص در قدرتمند ترین سوپر کامپیوتر جهان خیلی زیاده و بررسی های اون نشون میده که با انجام بهینه سازی هایی میشه اون الگوریتم رو فقط در ۲.۵ روز اجرا کرد .اما برخلاف IBM  بقیه محققان این حوزه تلاش گوگل رو تحسین کردن و بعضی از اون هاموفقیت گوگل رو به اولین هواپیمای برادران رایت تشبیه کردند .کامپیوتر های کوانتومی برای مسائلی چالشی که برای کامپیوتر های کلاسیک بسیار پیچیده هستند کاربرد دارند و کاربرد های اون ها شامل خیلی از حوزه از پیدا کردن دارو های جدید گرفته تا ساخت باطری های بهینه تر تا مدل های هواشناسی دقیق تر تا ساخت متریال های جدید رو شامل میشه . این اتفاق تازه شروعی برای کامپیوتر های کوانتومی هست و تا داشتن کارایی واقعی برای ما فاصله زیادی مونده .

سوپر کامپیوتر

برای دیدن مطالب مرتبط کلیک کنید

 

کمپانی گوگل و آی ام بی

 اولین کامپیوتر کوانتومی توسط  گوگل ساخته شد
کامپیوتر کوانتومی

اولین کامپیوتر کوانتومی در جهان

 

جدیدترین کامپیوتر گوگل

گوگل و دستاورد های آن

 اولین کامپیوتر کوانتومی توسط  گوگل ساخته شد
کوانتومی

 اولین کامپیوتر کوانتومی توسط  گوگل ساخته شد

منبع
theguardian
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن