بیماری ها

علائم هشدار دهنده ی سرطان/علائم اصلی هر سرطان

علائم هشدار دهنده ی سرطان

علائم هشدار دهنده ی سرطان/علائم اصلی هر سرطان

 

۱ – کاهش وزن بی دلیل

اغلب یکی از علائم قابل توجه ابتلا به سرطان است . اغلب افراد مبتلا به تومور های پستان یا ریه به یکباره کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می کنند . کاهش وزن وقتی روی می دهد که سرطان به کبد سرایت می کند و عملکرد آن را در تنظیم اشتها و دفع سموم مختل می کند . علاوه بر این ، کاهش وزن ممکن است نشانه سرطان کولونیا بخش دیگری از دستگاه گوارش باشد . کاهش وزن بی دلیل تا اندازه ای شایع است که تقریبا ۴۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان ، کاهش وزن قابل توجهی را در هنگام تشخیص بیماری گزارش می کنند .

کاهش وزن بی دلیل و تحلیل شدید عضلانی در ۸۰ درصد سرطان های پیشرفته قابل مشاهده است .  اگر بدون ورزش و رژیم غذایی لاغری ، چند کیلو وزن کم کردید ، حتما به پزشک معالج مراجعه کنید . از دست دادن ۴.۵ کیلو گرم از وزن بدن در یک ماه یا بیشتر از ۱۰ درصد از وزن کل بدن در مدت شش ماه ، نشانه ای است که نباید آن را نادیده بیگرید .

عفونت 

۲ – تب یا عفونت مکرر

اگرچه یک تب ساده نشانه مقابله بدن با یک عفونت است اما تب دائمی یا طولانی مدت می تواند نشانه  نوعی سرطان ، مانند سرطان لنف باشد . لوسمی یا سرطان خون نیز نشانه هایی مانند عفونت مکرر، تب ، خستگی ، درد و دیگر نشانه های مشابه آنفولانزا دارد .

عفونت بدن

۳ – ضعف و خستگی

ضعف و خستگی که با استراحت یا خواب کاهش نمی یابد ، باید توسط پزشک بررسی شود و ممکن است نشانه ای از سرطان باشد که البته پزشک باید با توجه به نشانه های دیگر آن را بررسی کند .

 

۴ –  تنگی نفس

هرچند که تنگی نفس ممکن است در اثر بیماری های بسیار مختلفی ایجاد شود اما این نشانه ممکن است با سرطان ریه نیز مرتبط باشد .

هنگامی که تومور در ریه وجود دارد به راه تنفسی فشار می آورد و باعث تنگی نفس می شود .

 

۵ – سرفه شدید و درد قفسه سینه

بعضی اوقات نشانه های سرطان هایی مانند سرطان خون و تومور های ریه ، سرفه های بد یا برنشیت است . این نشانه ها ممکن است پایدار باشند یا به طور چرخه ای بیایند و بروند . همچنین ممکن است درد قفسه سینه نیز به ناحیه شانه ها و بازو ها گسترش یابد . در صورت چنین نشانه هایی حتما با پزشک مشورت کنید . اگر سرفه و گرفتگی صدا بیش از شش هفته به طول انجامید حتما به پزشک مراجعه کنید ، به ویژه اگر سیگار می کشید یا قبلا سیگار می کشیده اید . گاهی گرفتگی صدا ممکن است نشانه سرطان حنجره ، تیروئید ، مری یا ریه باشد .

 

۶ – نفخ

نفخ بی دلیل و طولانی مدت می تواند یکی از نشانه های سرطان تخمدان باشد .

نفخ شکم همراه با درد لگن ، ورم روده ها و احساس پر بودن شکم نیز ممکن است از دیگر نشانه ها باشد . همچنین درد یا نفخ معده پس از خوردن ممکن است نشانه سرطان معده باشد

نفخ شکم

۷ – سوزش سر دل

معمولا یکی از نشانه های بیماری ریفلاکس اسید معده است اما اگر پایدار باشد ممکن است به سرطان مری یا دهانه معده مرتبط باشد .

سوزش سردل

۸ – مشکلات گوارشی

اگر در سیستم گوارشی تان متوجه تغیراتی به مدت بیشتر از ۴ هفته شدید ، که دلیل خاصی نیز نداشت ، با پزشک تان مشورت کنید ، زیرا ممکن است نشانه سرطان در بخشی از دستگاه گوارش باشد ، به ویژه در سالمندان این مسئله بیشتر باید مورد توجه باشد

مشکلات گوارشی

۹ – مشکل در بلع غذا

مشکل در فرو دادن غذا یا احساس این که غذا به گلو یا مری چسبیده و رو به بدتر شدن می رود می تواند نشانه سرطان گلو یا مری باشد . نشانه های دیگر شامل درد و سوزش هنگام فرو دادن غذا است . سرطان مری در ابتدا هیچ نشانه ای ندارد ، بنابراین از این نشانه ها نباید بی توجه گذشت . همچنین مشکل در بلع ممکن است یکی از نشانه های سرطان کبد باشد .

 

۱۰ – زردی پوست یرقان

یرقان با زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها مشخص می شود .

اگرچه یرقان بیشتر نشانه بیماری های کبدی و کیسه صفرا است اما ممکن است در اثر سرطان پانکراس که با صفرا و کبد تداخل دارد ایجاد شود .

 

۱۱ –  تورم یا برآمدگی در بدن

برآمدگی در پستان، بیضه ، کشاله ران ، شکم ، زیر بغل یا قسمت های دیگر بدن به ویژه اگر بیشتر از ۳ هفته طول بکشد ، باید به وسیله پزشک بررسی شوند .

برآمدگی در نقاط مختلف بدن

۱۲-  پیدا شدن یا تغییر لکه ها و خال های پوست

تغیرات پوستی معمولا دردی ندارد و کمتر نشانه ای از یک مشکل جدی سلامتی هستند اما کارشناسان توصیه می کنند در صورت مشاهده تغییرات پوستی زیر با پزشک مشاوره کنند :

  • رشد لکه ها یا زخم های جدید پوستی
  • تغییراتی در تقارن ، اندازه ، رنگ و قطر خال های موجود روی پوست

چه تغییراتی در بدن خطرناک است

۱۳ –  تغییرات در ناخن ها

تغییرات غیر معمولی در ناخن انگشتان ممکن است نشانه ای از چند نوع سرطان پوست ، کبد یا ریه باشد .

درحالی که تغییرات در ناخن ها می تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد ، در عین حال ممکن است یکی از نشانه های هشدار دهنده سرطان نیز باشد .

  • لکه های قهوه ای یا سیاه زیر ناخن ها نشانه سرطان پوست است.
  • ناخن های سفید یا رنگ پریده نشانه کم کاری کبد است که ممکن است در اثر بیکاری های مختلف از جمله سرطان کبد باشد.
  • بزرگ شدن انتهای ناخن ها نشانه سرطان کبد است .
  • بیماری هایی که اکسیژن خون را کاهش می دهند سبب چنین عارضه ای می شوند .

درمان سرطان امکان پذیر است

برای دیدن مطال بیشتر اینجا کلیک کنید

 

علائم هشدار دهنده ی سرطان/علائم اصلی هر سرطان
علائم مهم و هشدار دهنده سرطان ها

علائم هشدار دهنده ی سرطان/علائم اصلی هر سرطان

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن