بیماری ها

علت های پنهان چاقی که نمی دانستید

چرا یهو چاق می شیم؟

علت های پنهان چاقی که نمی دانستید

اگر غذایتان زیاد است و تحرک تان کم نباید از چاق شدنتان تعجب کنید اما اگر غذای چندانی نمی خورید تحرک تان هم چندان کم نیست حق دارید که از افزایش وزن تان یکه بخورید . پزشکان می گویند : به جز تغذیه ، توارث و تحرک علل دیگری نیز می توانند در افزایش وزن ما نقش داشته باشند .

در ادامه با چند تا از آن ها اشنا خواهید شد.

کم خوابی

اگر تا دیر وقت بیدار بمانید احتمال بیشتری وجود دارد که آخر شب به خوردن روی بیاورید به این ترتیب میزان کالری دریافتی شما افزایش می یابد . از طرفی تغییرات در میزان هورمون ها در این وضعیت باعث افزایش احساس گرسنگی و اشتها می شود و دیر تر احساس سیری خواهید کرد.

 

یائسگی

بیشتر زنان نزدیک به زمان یائسگی مقداری وزن اضافه می کنند؛

اما احتمالا کاهش هورمون های جنسی علت افزایش وزن نیست بلکه با بالا رفتن سن سوخت و ساز در بدن کند می شود و کالری کمتر می سوزد از طرفی تغییرات در شیوه زندگی نیز ممکن است در این افزایش وزن دخیل باشد . اما جایی که در آن چربی در بدن تجمع پیدا می کند ممکن است به یائسگی مربوط باشد . در یائسگی ، چربیبیشتر اطراف کمر جمع می شود نه در ران ها و لگن .

 

تخمدان پلی کیستیک

یک مشکل هورمونی در زنان در سنین باروری است .

در بیشتر زنان دچار این عارضه کیست های کوچک بسیار در تخمدان رشد می کند .

این عارضه باعث از بین رفتن تعادل هورمونی می شود و به چرخه قاعده تاثیر می گذارد و پرمویی و آکنه ایجاد می کند . خانم های دچار این عارضه نسبت به انسولین مقاوم هستند که باعث افزایش وزن می شود و چربی اضافی در شکم آن ها تجمع پیدا می کند .

ترک سیگار افرادی که سیگار را ترک می کنند به طور میانگین کمتر از ۴.۵ کیلوگرم وزن اضافه می کنند زیرا با حذف نیکوتین چند اتفاق می افتد : فرد احساس گرسنگی بیشتری می کند و غذای بیشتری می خورد که این احساس گرسنگی ممکن است پس از چند هفته برطرف شود . بدون اینکه میزان کالری دریافتی کم شده باشد ، سوخت و ساز کند می شود . غذا ها برای فرد خوشمزه تر به نظر می رسند که ممکن است به پر خوری بینجامد فرد به خوردن غذا های حاضری پر چربی و پرقند روی می آورد .

 

کم کاری تیروئید

اگر تیرویید به اندازه کافی هورمون تیروییدی تولید نکند ؛

احتمالا احساس خستگی ، ضعف و سرما خواهید کرد و اضافه وزن پیدا می کنید . اگر هورمون کافی نباشد ، سوخت و ساز در بدن کند می شود و احتمال بالا رفتن وزن افزایش پیدا می کند معمولا درمان کم کاری تیرویید باعث از بین رفتن این اضافه وزن خواهد شد .دارو های کورتونی داروهای ضد التهابی استروییدی مانند پردنیزولن به دلیل اثرشان در افزایش وزن مشهور هستند . تجمع مایع در بدن و افزایش اشتها دلایل اصلی افزایش وزن با مصرف این داروست اما این عارضه جانبی آن ها به دوز دارو و مدت زمان مصرف بستگی دارد . در برخی مصرف کنندگان دارو های استروییدی به طور گذرا چربی های بدن جابجا و در مناطقی مانند صورت ، پشت گردن و شکم جمع می شود .

 

قرص های ضدبارداری

برخلاف عقیده رایج قرص های ضدبارداری ترکیبی (استروژن و پروژسترون) باعث افزایش وزن در درازمدت نمی شوند .

گاهی برخی از زنانی که قرص هایی ترکیبی مصرف می کنند مقداری اضافه وزن پیدا می کنند اما این افزایش وزن به تجمع مایع در بدن مربوط می شود و معمولا وتاه مدت است .

 

برای دیدن مطالب بیشتر کلیک کنید

لاغری

علت های پنهان چاقی که نمی دانستید
چرا یهو چاق میشیم

علت های پنهان چاقی که نمی دانستید

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن