بیماری هاسلامت و تغذیه

عوامل چاق کننده که دشمن وزن ایده آل هستند را بشناسید

عوامل چاقی

عوامل چاق کننده که دشمن وزن ایده آل هستند را بشناسید

اگر اهل زیاده روی در مصرف مواد غذایی نیستید و می بینید وزنتان بالا می رود باید عوامل دیگر را بررسی کنید . در این مطلب عوامل چاق کننده و دشمن وزن ایده آل را به شما معرفی می کنیم .

۱ – بی خوابی

بی خوابی می تواند باعث اضافه وزن و چاقی مفرط شود .

محققان به این نتیجه رسیده اند افرادی که کمتر از ۷ ساعت می خوابند سه برابر بیشتر از افرادی که ۸ تا ۹ ساعت می خوابند در معرض چاقی قرار می گیرند . باید بدانید که کمبود خواب باعث افزایش میزان هورمون اشتها شده و میزان هورمون اشتها شده و میزان هورمون سیری یا همان لپتین را کاهش می دهد . ‌از این گذشته با کمبود خواب میزان هورمون های «چربی سوزی» مانند تستوسترون و هورمون رشد نیز کاهش می یابد .

۲ – آلودگی

آلودگی ناشی از آلاینده های شیمیایی می تواند باعث چاقی و اضافه وزن شود .

ترکیبات شیمیایی که همه ی ما در طول روز سر و کار داریم می توانند نظم کنترل وزن بدن ما را به هم بزنند . نتایج پژوهش آمریکایی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد نشان می دهد ترکیباتی مانند فتالات ها و بیسفنول A که در برچسب های غذایی به کار برده می شوند جزو ترکیباتی هستند که خطر ابتلا ب چاقی را بالا می برند .

۳ – دخانیات

البته سیگار کشیدن باعث چاقی نمی شود بلکه برعکس ، سیگار اشتها را از بین می برد و همچنین متابولیسم بدن را بالا می برد. برای همین کالری بیشتری از دست می رود . مشکل زمانی بروز می کند که می خواهید سیگار را ترک کنید . اما با ترک سیگار وزنتان بالا می رود .به خاطر اینکه متابولیسم بالا رفته ، کاهش می یابد و شما بیشتر غذا می خورید . برای همین هم احتمال اضافه وزنتان بالا می رود .خوشبختانه این اضافه وزن بعد از ترک سیگار همیشگی نیست ، داشتن تغذیه مناسب و ورزش منظم می تواند شما ا به وزن ایده آلتان برساند .

۴ – دارو ها

قرص های ضد بارداری : این دارو های ضد هورمونی باعث افزایش اشتها و احتباس آب می شوند . قرص هایی که حاوی دوز بالای استروژن و پروژسترون هستند نیز می توانند میزان توده ی چربی بدن را بالا ببرد .

دارو های اعصاب : دارو های ضد افسردگی ، آرام بخش ها و غیره می توانند باعث اضافه وزن شوند . ترکیبات این دارو ها اشتها را افزایش می دهند و فرد را به سمت ریزه خواری می کشانند . از این گذشته این قرص ها باعث افزایش ترشح انسولین نیز می شوند .

دارو های مربوط به دیابت : سولفامید هایی که برای بیماران دیابتی تجویز می شود معمولا باعث افزایش وزن می شود .

دارو های مربوط به سرطان : برخی از دارو هایی که در شیمی درمانی برای درمان سرطان سینه استفاده می شود باعث افزایش وزن می شود از این ها گذشته برخی از دارو هایی که بیماران فشار خونی برای مقابله با سکته ی قلبی استفاده می کنند نیز چاق کننده است .

۵ –  آلرژی غذایی

آلرژی غذایی یکی از علت های عجیب است که می تواند باعث افزایش وزن شود .

در واقع ، بعضی غذا ها باعث واکنش آلرژیک می شوند و واکنش التهابی ناشی از آن می تواند به صورت احتباس مایعات در بدن بروز پیدا کند . این واکنش التهابی ممکن است چند ساعت بعد از خوردن غذا ، به صورت نفخ یا تورم در دست ها ، پاها ، مچ پا ، شکم و صورت خودش را نشان دهد . اضافه وزن در این حالت ، بخاطر احتباس مایعات اتفاق می افتد که ناشی از فرآیند التهابی است .

۶ – بیماری های کلیوی

بیماری های کلیوی از عامل های عجیب دیگری است که می تواند باعث افزایش وزن شود .

وقتی که کلیه ها توانایی تصفیه خون را از دست می دهند ، بدن با مشکل احتباس مایعات رو به رو می شود و این فرآیند در نهایت باعث افزایش وزن ناخواسته می شود .

افزایش وزن

بیماری های کلیه

برای دیدن مطالب بیشتر کلیک کنید

مطالب تغذیه و سلامتی

عوامل چاق کننده که دشمن وزن ایده آل هستند را بشناسید
عامل کاهش وزن و افزایش وزن

عوامل چاق کننده که دشمن وزن ایده آل هستند را بشناسید

آلرژی 

سیگاری

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن