تغذیهسلامت و تغذیه

نان بخوریم چاق میشیم یا برنج

برنج چاق کننده است یا نان

نان بخوریم چاق میشیم یا برنج

هیچ ماده غذایی ای به تنهایی چاق کننده نیست . ۱۰۰ گرم نان معمولی که از نانوایی تهیه می شود نسبت به ۱۰۰ گرم برنج پخته بدون روغن کالری بیشتری دارد اما …

در ادامه دلیل این اما را با آنامگ بخوانید .

چرا درمیان گروه نان و غلات برنج چاق کننده تر است ؟

اصلا چنین باوری درست نیست و نمی توان برنج را چاق کننده تر از نان دانست . اتفاقا بر اساس جدول ترکیبات مواد غذایی ، ۱۰۰ گرم نان معمولی که از نانوایی تهیه می شود ، نسبت به ۱۰۰ گرم برنج پخته شده بدون روغن ، کالری بیشتری دارد اما متاسفانه ما ایرانی ها برنج را با مقدار زیادی روغن میپزیم و علاقه زییادی به ته دیگ های چرب داریم . همین موضوع باعث می شود کالری برنج نسبت به نان افزایش پیدا کند . در حالی که برنج به طور ذاتی کالری کمتری نسبت به نان دارد . ضمن اینکه هیچ ماده غذایی به تنهایی چاق کننده نیست . چاقی نتیجه مجموعه کالری های دریافتی از مصرف انواع مواد غذایی و آشامیدنی است . حتی برخی افراد از راه نشویدن مرتب آشامیدنی های نامناسب و پرقند کالری زیادی دریافت می کنند و به تدریج چاق می شوند بنابراین نمی توان یک ماده غذایی را به تنهایی نام برد و گفت این ماده چاق کننده است و اگر مصرف نشود فرد چاق نمی شود یا از وزنش کاسته خواهد شد.

مواد موثر در چاقی

نحوه انتخاب غذا ها

تعداد وعده ها

چگونگی پخت و مصرف

ریزه خواری ها

میزان ورزش و فعالیت فیزیکی

اگر میزان کالری غذا های مصرفی از هر غذایی حتی غذا های کم کالری بیشتر از میزان کالری مورد نیاز بدن باشد ، کالری اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می شود و باعث چاقی و اضافه وزن خواهد شد .

 

 

نان بخوریم چاق میشیم یا برنج
نان یا برنج کدوم چاق کننده تر است ؟

نان بخوریم چاق میشیم یا برنج

همچنین در آنامگ بخوانید :
خواص جالب میوه و سبزی هایی که نمیدانید
نکاتی برای لاغری بعد از زایمان
خوردن این خوراکی ها در صبحانه اکیدا ممنوع
علت استپ وزن چیست

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن