رشد فردی

۵ مرحله شکل گیری عشق واقعی

روانشناسی رابطه 

۵ مرحله شکل گیری عشق واقعی

مراحل تکامل رابطه عاطفی

هر رابطه عاشقانه ای برای اینکه به سرانجام برسه باید از ۵ مرحله عبور کنه ، جذب ، آشنایی ، نا امیدی ، پایداری و نهایتا تعهد .افرادی که به مرحله آخر میرسن در واقع شریک عاطفی شون برای رابطه متعهدانه پایدار رو پیدا کردن ، چون در طول این مراحل یاد میگیرند که چطور باید با چالش های که ممکن هست سر راه شون قرار بگیره برخورد کنند .

تکامل رابطه عشقی

هر مرحله چقدر طول می کشد ؟

اینکه یک زوج چه مدت در هر مرحله ای میمونند به خودشون بستگی داره چون زوجی شرایط خاص خودش رو داره بنابراین کار سختیه که برای هر مرحله یک بازه زمانی استاندارد تعیین کرد . بعضی از زوج ها هیچ وقت به مراحل آخر نمیرسند چون با هم ناسزگارن یا از لحاظر احساسی به بلوغ نرسیدن .

 

مرحله اول : جذابیت

همه زوج ها این مرحله رو تجربه می کنند این مرحله زمانی اتفاق می افته که تازه همدیگه رو میبینید . تو این مرحله اون رو کامل و بی عیب و نقص میبینند .  زمان زیادی رو با هم سپری می کنید روی شباهت هاتون تمرکز می کنید و تا جایی که امکان داره از پرداختن به تناقض ها و اختلاف نظر ها اجتناب می کنید . حتی بیولوژی بدنتون هم تمایل به ادامه این حس خوب داره .

جذابیت در رابطه یعنی چی

مرحله دوم : واقعیت

این مرحله به مرور رخ می ده البته بعضی زوج ها  از هممون اول وارد این مرحله میشوند . خیلی ها به این نتیجه میرسند که انتخاب شون اشتباه بوده و از هم جدا میشوند اما زوج هایی که نقاط ضعف همدیگه رو میپذیرند ، به مرحله بعدی میرند . در یک رابطه سالم هم تو این مرحله حس می کنید اونقدر ها هم که فکر می کردین خوب نیست و به شک می افتید که عاشقید یا نه

 

مرحله سوم :نا امیدی

حس مرحله قبل کم کم تو این مرحله به نا امیدی تبدیل میشه . اگر تو این مرحله‌ هر دو نفر به شیوه سالمی با هم ارتباط بر قرار کنند پیشرفت های مثبتی رو در رابطه میبینند ، در غیر این صورت احتمالش زیاده از هم جدا بشوند . چالش این مرحله اینه که افراد همیشه ذهنیت بدی از بحث دارند اما نسبت بهم خشمگین هستند گاها حتی بخاطر تفاوت های کوچک بینشون .

 

مرحله چهارم : پایداری

اگر از طوفان ها مراحل قبل از سلامت خارج بشوند تو این مرحله رابطه کمی راحت تر و لذت بخش تر میشه چون تفاوت های هم رو پذیرفتن و می تونند شرایط رو مدیریت کنند بعضی از زوج ها برای اینکه به این مرحله برسند ممکنه حدود ۲ سال زمان بذارند . تو این مرحله باید استانداردها رو بالا نگه دارند و در عین حال آتش شور و اشتیاق رو زنده نگه دارند .

پایداری رابطه 

مرحله پنجم : تعهد

رابطه های  کمی به این بلوغ و پختگی می رسه ، حتی اونایی که ازدواج کردن ممکنه رابطه شون تو این مرحله نباشه .‌در مرحله تعهد دو نفر به معنای واقعی یک تیم هستند و انتخاب می کنند برای همیشه کنار شریک عاطفی شون با همه کم و کاستی هاش بمونند .از حسی که بهم دارند احساس خوشبختی می کنند و دنبال دوباره تجربه کردن شور و هیجان مرحله اول نیستند .

تعهد در رابطه 

فواید دانستن این مراحل چیست ؟

دونستن این پنج مرحله کمک می کنه تغییرات احساسات تون رو بهتر درک کنید . متوجه میشوید طبیعی هست احساسات عشقانه تون نسبت به طرف مقابل گاهی افت پیدا کنه اما در صورتی که درست پیش برید حس عمیق تری در انتظارتون خواهد بود . برای رسیدن به هدف باید مهارت ارتباطی قوی و پشتکار داشته باشید . مطمئنا هدفتون ارزش این همه تلاش رو داره .

چرا باید مراحل عاشقی را بدانیم

 

برای دیدن مطالب بیشتر کلیک کنید

مراحل عشق واقعی که باید بدانید

5 مرحله شکل گیری عشق واقعی
عشق واقعی چند مرحله دارد

۵ مرحله شکل گیری عشق واقعی

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن