بیماری هاسلامت و تغذیه

آیا کیست دندان خطرناک است؟/نکاتی برای مراقبت از دندان که نمیدانید

مراقبت از دندان ها

آیا کیست دندان خطرناک است؟/نکاتی برای مراقبت از دندان که نمیدانید

کیست چیست؟

دندانپزشکان از اصطلاح «ضایعه» برای مواردی که در رادیوگرافی‌ها (عکس‌های فک و دندان شما) می‌بینند استفاده می‌کنند. کیست در اصل یک اصطلاح پاتولوژیک است؛ یعنی در واقع تشخیص قطعی کیست بر اساس شواهدی که زیر میکروسکوپ دیده می‌شود مسجل می‌شود؛ بنابراین در بیشتر موارد اطلاع واژهٔ کیست تا زمانی که جواب پاتالوژیست به دستمان نرسد یعنی بعد از خارج شدن با جراحی و فرستادن به پاتولوژیست، اطلاق درستی نیست؛ اما در مواردی با توجه به تکنولوژی‌های جدید و نه چندان معمول (مانند استفاده از رادیوگرافی CBCT یا با استفاده از سونوگرافی) امکان تشخیص نسبتاً قطعی قبل از خارج کردن برای کیست‌های ناحیه فک و صورت و دندانی وجود دارد؛ بنابراین استفاده از اصطلاح ضایعه درست است و نه کیست. کیست در واقع یک حفرهٔ توخالی به صورت کیسه مانند یا حاوی مایع (مواد نیمه جامد) با دیواره یا غشای متمایز از بافت اطراف است.

کیست‌های منشأ دندانی آن طور که بیماران از آن وحشت دارند خطرناک نیستند.

آن‌ها بیشتر موارد دردناک نیستند. رشد کمی دارند و اغلب بر روی بافت‌های مجاور تأثیر زیادی ندارند؛ اما چون از یک لایهٔ اپیتلیوم در حال رشد در دیواره، تشکیل شده است، به طور ذاتی پتانسیل تغییر ماهیت دارند. این تغییر ماهیت می‌تواند در موارد خیلی نادر، به سمت تشکیل تومور از دیوارهٔ کیست باشد. در موارد کمتری هم این تومورها ممکن است بدخیم باشند؛ بنابراین درمان همیشه مورد نیاز است؛ اما پروسهٔ درمان ممکن است با مداخلات مرحله‌ای باشد؛ یعنی در بار اول فقط دندان درمان شود. در ادامه در بررسی‌ها ممکن است نیاز به جراحی هم وجود داشته باشد. در نهایت اگر هر بافتی از بدن در جریان جراحی خارج شود (بیوپسی)، طبق پروتکل به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود تا ماهیت آن بررسی شود و آنجاست که به طور قطعی اسم «کیست» یا ضایعهٔ دیگر روی آن می‌گذارند.

چند نکته درباره دندان که ارزو میکنید کاش زودتر میدانستید

اگر در هنگام مسواک زدن دچار خون ریزی لثه شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید چرا که از نشانه های بیماری لثه است ؛ اما باید بدانید چنانچه در این کار نتاخیر کنید باکتری های درون دهانتان شروع به خوردن لثه و دندان های تان خواهند کرد .

 

قبل از رفتن به دندان پزشکی اکیدا از مصرف آسپرین خودداری کنید

آسپرین باعث رقیق شدن و عدم انعقاد خون می شود . حتی اگر قرار ویزیت شما برای کار ساده ای مثل پاک کردن حاشیه لثه هایتان است هرگز پیش از آن آسپرین مصرف نکنید چرا که تا ۲۴ ساعت بعد هر نوع خونریزی بند نمی آید .

 

در مصرف فلوریدا اعتدال را رعایت کنید

هرچند مصرف فلوریدا به سلامت بدن کمک می کند اما در تازه ترین تحقیق ثابت شده است که مصرف بی رویه فلوریدا باعث اختلال در تولید مثل ، پایین رفتن سطح آی کیو(IQ) صدمه مغزی ، آرتروز و شکستگی استخوان خواهد شد .

مراقبت از دندان مهم است

در جدید ترین تحقیقات دانشمندان دریافته اند که مراقبت ضعیف از دندان ها خطر ابتلا به سرطان حفره دهان را بالا می برد . تا پیش از این تصور می شد که دلیل اصلی سرطان دهان ریشه در مصرف سیگاردارد . این مسئله تا به امروز نیز بر جای خود باقی است اما در تحقیقاتی به تازگی ثابت شده رابطه بسیار قوی میان باکتری های نهفته در دهان و رشد سلول های سرطانی وجود دارد .

آنامگ

مراقب مسواک تان باشید

دندان پزشکان همیشه توصیه می کنند هر سه ماه یک بار مسواک تان را دور بیندازید و مسواکی نور را جایگزین آن کنید . دلیل این اقدام احتیاطی تشکیل باکتری های خاص در مسواک و تجمع آن ها در درازمدت است ؛ اما آنچه را که احتمالا نمیدانید این است که مسواکتان را خارج از فضای دستشویی که محل تجمع باکتری هاست نگه دارید .

 

آیا کیست دندان خطرناک است؟/نکاتی برای مراقبت از دندان که نمیدانید
مراقبت از دندان ها در منزل

آیا کیست دندان خطرناک است؟/نکاتی برای مراقبت از دندان که نمیدانید

همچنین در آنامگ بخوانید :
فریز کردن این غذا ها ممنوع
کودک تو سری خور و خجالتی تربیت نکنید
تم دهه شصتی بازیگران زن ایرانی در منزل یکی از آن ها
برنامه های نوروز ۹۹ 

 

لطفا نظراتتون روب ا ما درمیان بگذارید 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن