تغذیهسلامت و تغذیه

باید ها و نباید هایی که هنگام میوه خوردن باید بدانید

باید ها و نباید ها در میوه خوردن

باید ها و نباید هایی که هنگام میوه خوردن باید بدانید

همیشه می‌گویند میوه بخورید و هر روز در شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و روزنامه‌ها و مجله‌ ها متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند برای داشتن بدنی سالم و جوان باید میوه و سبزیحات مصرف کرد. تمام پیام‌های سلامتی شما را به سمت مصرف انواع میوه‌ها هدایت می ‌کنند.اما در این میان کمتر شنیده یا خوانده‌ ایم که برای خوردن میوه به چه نکاتی باید توجه کرد یا چه زمانی بهترین موقع مصرف است.

برای اینکه به این نکات پی ببرید ادامه مطلب را بخوانید .

میوه یکی از مواد خوراکی است که نباید از سبد غذایی تان حذف شود . اما باید بدانید چه موقع باید این میوه را بخورید .

انتخاب میوه متناسب با مزاج

در هر فرد با توجه به ویژگی مزاجی و همچنین هدف از مصرف میوه زمان مصرف متفاوت است . به طور کلی اکثر اطبا زمان مناسب مصرف میوه را قبل از غذا ذکر می کنند زیرا اعتقاد دارند که سرعت هضم میوه زیاد است . اما از طرفی باید توجه داشت مصرف میوه های تر از قبیل زردآلو، توت ، خربزه ، هلو و آلو قبل از غذا در تابستان مناسب نیست .

بعد از غذا دور میوه را خط بکشید

اگر میوه پس از غذا خورده شود ؛

با غذا مخلوط شده و زمان توقف آن در معده طولانی می شود .

در نتیجه میوه فاسد می شود و باعث فساد غذا نیز می شود . به این معنی که مصرف میوه با غذا باعث ایجاد اختلال در هضم و تولید اخلاط فاسد می شود . روش مطلوب آن است که فرد پس از مصرف میوه کمی راه برود و سپس غذا بخورد .

در هم خوری میوه ها ممنوع

با توجه به متفاوت بودن افراد با یکدیگر از سویی و تفاوت انواع میوه از سوی دیگر مصرف هیچ دو میوه ای با هم توصیه نمی شود و در هر بار مصرف میوه بهتر است یک نوع میوه مصرف شود . همچنین بهتر است بین مصرف انواع غذا ها و میوه فاصله زمانی رعایت شود تا هر یک جداگانه هضم شده و در هضم یکدیگر اختلال ایجاد نکنند .

میوه خوردی آب نخور

مصرف میوه ای که کاملا نرسیده ، یا میوه ای که محل رویش آن با محل زندگی فرد متفاوت است مضر شناخته شده و چندان توصیه نمی شود . به علاوه باید توجه داشت بعد از مصرف میوه تازه نباید آب به ویژه آب یخ مصرف کرد . از نظر طب سنتی شیر هم یک غذا محسوب می شود ؛ بنابراین مصرف میوه با آن ممنوع است . حتی مصرف شیر موز که در حال حاضر مرسوم شده به دلیل اختلال در هضم توصیه نمی شود .

افراط و تفریط در میوه خوردن ممنوع

برخی از افراد ، خام گیاهخوار هستند و بیش از یک فرد عادی میوه و سبزیجات مصرف می کنند . این افراد ممکن است دچار مشکلات گوارشی شوند . حتی اگر کسی خام گیاهخوار هم نباشد اما در مصرف میوه و سبزیجات همراه غذای اصلی افراط کند ، ممکن است دچار مشکلات گوارشی شود . باید در نظر داشت مصرف متعادل میوه و سبزیجات در هیچ زمانی ممنوعیت ندارد . آنچه که ممنوع است مصرف بیش از حد و افراطی هر نوع ماده غذایی است .

میوه را با پوست بخور

به طور کلی خوردن میوه با پوست بهتر است ؛

البته اگر میوه به مواد شیمیایی مربوط به سم زدایی آلوده نباشد . میوه هایی مثل هلو ، گلابی و … اگر بحث بهداشت مواد غذایی را رعایت کرده باشند بهتر است با پوست خورده شوند . اگر سموم استاندارد باشند باز هم محدودیت زمانی برای مصرف دارند؛یعنی مثلا بعد از استفاده از سم تا چند روز نباید چیده شوند . روش ایده آل خوردن میوه ، همراه با پوست است اما به دلیل برخی مسائل بهداشتی ، گاهی لازم است پوست آن کنده شود .

توصیه جهانی :۵ تا ۹ بار مصرف میوه در روز

از نظر سازمان جهانی بهداشت یک فرد عادی سالم باید حداقل ۵ نوبت میوه و سبزیجات را در طول روز مصرف کند . برخی از معتبر ترین دانشگاه های دنیا این تعداد را ۹ بار در روز اعلام کرده اند . شاید این تعداد وعده های لازم برای مصرف میوه سبزیجات برای برخی افراد غیر عجیب باشد اما اگر الگوی غذای سنتی خودمان هم دقت کنیم همین روند را میبینم . نسل های قدیم ما هم همین تعداد وعده مصرف میوه و سبزیجات را در طول روز داشته اند .

بهترین میوه ها

گفته می شود انگور و انجیر بیشترین خاصیت غذایی را دارند مصرف خرما نیز در مناطقی که به خوردن آن عادت دارند ، بسیار مفید است . انار ، به ، سیب و خربزه نیز از جمله میوه های مغذی هستند . به علاوه تمام موارد گفته شده مصرف میوه خشک که در تمام سال قابل نگهداری است نیز مفید است .

آنامگ

باید ها و نباید هایی که هنگام میوه خوردن باید بدانید
کِی ، کدوم میوه رو بخوریم

باید ها و نباید هایی که هنگام میوه خوردن باید بدانید

همچنین در آنامگ بخوانید:

 

لطفا نظراتتون رو با ما درمیان بگذارید

میوه

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن